Novinky

Ohlédnutí za Dnem bezpečnějšího internetu 2021

Martin Kožíšek

22. února 2021

Druhé únorové úterý je celosvětově vyhrazeno pro Den bezpečnějšího internetu. Tento tematický den jsme si letos připomenuli již poosmnácté a vedle České republiky se do něj zapojilo více než 170 zemí na světě. Jak vypadal Den bezpečnějšího internetu u nás?

Sdružení CZ.NIC je prostřednictvím národního Safer Internet Centra, které spravuje, koordinátorem této aktivity pro Českou republiku. Situace okolo koronaviru nám bohužel překazila spoustu plánů co, kde a jak udělat, a tak se veškeré akce letos přesunuly do online prostředí. Zatímco v zahraničí má tento den v kalendáři mnoho významných firem i státních institucí, u nás si své místo teprve hledá. I tak jsme byli mile překvapeni, kolik organizací se do letošní akce zapojilo. Desítky z vás se ozvaly na naši výzvu, kterou jsme adresovali institucím věnujícím se bezpečnosti, prevenci, vzdělávání nebo intervenci na Internetu, ale i státním organizacím, dětem nebo rodičům.

Tradičně se do oslav Dne bezpečnějšího internetu zapojila společnost Seznam.cz, která připravila sérii článků a pro tento den změnila na hlavní stránce svého maskota Krastyho.

Technologická společnost Avast představila nový seriál Internet pod lupou, na němž spolupracovala společně s KPBI. Online bezpečnosti a prevenci se také věnuje projekt O2 Chytrá škola, ta se tohoto dne účastní dlouhodobě. Z mnoha dalších komerčních subjektů zmiňme ještě Českou spořitelnu, Komerční banku mediální dům Czech News Centre, který prostřednictvím své internetové televize MALL.TV natočil k tomuto dni tématické video.

Co nás ale velmi potěšilo, bylo zapojení státních institucí, měst nebo bezpečnostních složek. Už od rána jsme mohli sledovat „smršť informací“ na Facebooku Policie. A za pozornost také stojí aktivita oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, to při této příležitosti představilo nový osvětový videokurz s názvem „Jsem netvor, tvor, který žije na netu“.

Tradičními podporovatel jsou i naši další partneři – Linka bezpečí, Dětské krizové centrum nebo vzdělávací projekt Univerzity Palackého v Olomouci E-bezpečí. Letos se ke Dni bezpečnějšího internetu přidalo i sdružení CESNET, společnost Whalebone nebo Digikoalice. Aktivní bylo také Ministerstvo vnitra, Ministerstvo školství nebo Úřad vlády a řada měst či knihoven. Již po několikáté podpořila tento den také místopředsedkyně Evropského parlamentu, paní Dita Charanzová, která natočila výzvu pro rodiče a připravila vzdělávací kampaň v médiích.

Ze zapojených škol zmiňme tu v Radosticích. Z ní nám zaslali práce páťáků, kteří pro své kamarády připravili několik rad, jak bezpečně pracovat s Internetem.

Letos oslavila Den bezpečnějšího internetu opravdu velká skupina jednotlivců i organizací. Neradi bychom na někoho zapomněli, a tak připomeňme oficiální hashtagy #saferinternetday a #SID2021, díky nimž získáte kompletní přehled.

A co říci závěrem? Moc děkujeme všem, kterým osvěta a vzdělávací projekty spojené z větší internetovou bezpečností nejsou cizí a chtějí na ně upozornit a tím je propagovat dál. Tak na viděnou příště, u dalšího Dne bezpečnějšího internetu, tedy 8. února 2022!