Novinky

Ohlédnutí za Dnem bezpečnějšího internetu 2022

Martin Kožíšek

1. března 2022

Druhé únorové úterý se tradičně zapojujeme do mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu. V České republice si získal tento den za poslední roky velkou pozornost nejen ze strany státních institucí, komerčních subjektů, organizací věnujících se bezpečnosti dětí na internetu ale i škol či jednotlivců.

 

Sdružení CZ.NIC je prostřednictvím národního Safer Internet Centra, které spravuje, koordinátorem této aktivity pro Českou republiku. Stejně jako loňský rok jsme vzhledem k situaci okolo koronaviru museli tyto aktivity přesunout do on-line prostoru. I přes toto omezení se do oslav tohoto dne zapojilo několik set subjektů. Tento den navíc mnoho organizací představuje nejen své stávající aktivity v oblasti bezpečnosti, ale i novinky. Safer Internet Centrum ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a jejich projektem E-bezpečí představilo výzkum „Online svět v dětských domovech“. Cílem výzkumu bylo zmapovat prostředí dětských domovů s ohledem na rizikové formy komunikace, které v on-line prostředí zažívají jejich dětští klienti. Snažili jsme se zmapovat, jaké rizikové situace děti z dětských domovů zažívají, jaká preventivní opatření dětské domovy realizují, jaká témata s dětmi řeší, jakým způsobem je v dětských domovech regulována práce s internetem (s ohledem na časové limity, omezování obsahu apod.) a jaká je vlastně přístupnost dětí k internetové síti právě z prostředí dětských domovů apod. Výsledky výzkumu nejsou potěšující, rozhodli jsme se proto tento rok navýšit kapacity vzdělávacích akcí pro tento typ zařízení. Představeny byly také výsledky linky Stoponline.cz, která se věnuje nahlašování a vyhodnocování závadného obsahu na internetu, zejména dětské pornografii. Za loňský rok linka přijala 3 944 hlášení.

Již tradičně se do Dne bezpečnějšího internetu zapojuje státní správa. Letos jsme ve spolupráci s Ministerstvem vnitra uspořádali tiskovou konferenci, které se zúčastnil místopředseda vlády ČR a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nebo první náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík. Na dálku poslala zdravici i místopředsedkyně Evropského parlamentu, paní Dita Charanzová. Akci podpořili osobně i zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie ČR a další. Následně se konala streamovaná odborná konference, která podrobně představila vybrané projekty a aktivity v oblasti bezpečnosti.

Masivně se do oslav dne zapojují i komerční subjekty. Z tradičních podporovatelů zmiňme největší internetovou společnost a mediální dům Seznam.cz, společnost O2 nebo T-mobile, velké množství bank, antivirových firem a mnoho dalších. Ke komerčním firmám se připojily i ty nekomerční – z desítek zapojených jmenujme Linku bezpečí, Dětské krizové centrum, Digikoalici, Jeden svět na školách nebo Kraje pro bezpečný internet.

Velmi inspirující je i vzrůstající trend zapojených škol i univerzit. Těch je několik desítek. Letos ale ze všech vyzdvihněme Základní školu Dyjákovice, která téma bezpečného internetu v hodinách s dětmi zpracovala opravdu kreativně. Na více než 250 školách pak běžely kampaně na dotykových obrazovkách Ámos Vision.

Na závěr nám dovolte poděkovat všem, kteří se do letošního dne zapojili. Společně jsme tak mohli udělat internet zase o něco bezpečnější. Pokud budete hledat inspiraci, jak být na internetu v bezpečí, doporučujeme si jednotlivé aktivity vyhledat na sociálních sítích pod hashtagy #saferinternetday a #SID2021. Budeme se těšit u dalšího Dne bezpečnějšího internetu, tentokrát 7. února 2023!