Novinky

Vzdělávací materiály k tématu nenávistného chování

Martin Kožíšek

25. října 2022

Téma vražd, které se staly v minulých dnech na Slovensku, při kterých byli zastřeleni dva členové LGBT+ komunity, rezonuje v médiích i v diskuzích mladých lidí.

Otevřete toto téma s vašimi žáky pomocí lekcí JSNS.CZ a diskutujte o homofobii a kořenech nenávisti a rozvíjejte ve třídě empatii, tolerantní postoje a vzájemný respekt. Doporučujeme tyto filmy či aktivity do hodiny. Za zmínku stojí i video známého youtubera Kovyho nebo film Maturant z produkce Safer Internet Centra.

Snímek Maturant vznikl s cílem upozornit na společenskou nebezpečnost podněcování ke kriminalitě z nenávisti, fake news na internetu. Příběh popisuje osmnáctiletého chlapce, který vyrůstá v nepodnětném rodinném prostředí. Neudělá maturitu, místo přípravy na náhradní termín se postupně izoluje od okolí. Uzavírá se do světa virtuální komunikace, kde jsou zneužívána slova jako fakta a pravda. Postupně dochází ke změně jeho psychiky do stavu, z něhož nemusí být cesta zpět.

Jde o výukový film, který je natočen tak, aby se mohl v určitých scénách zastavit. Se studenty pak můžete probírat konkrétní vzniklé situace. Pro film Maturant vznikla i metodika, která vám napoví, jak s filmem v hodinách pracovat.