Ke
stažení

Využívejte zajímavé materiály, které vznikly ve sdružení CZ.NIC k tématům bezpečnějšího Internetu. Všechny materiály jsou zdarma pro nekomerční využití.

Maturant

Pro osmnáctiletého Romana závěrečná maturitní zkouška znamená nejprve strach a posléze hořkou prohru, kvůli níž se cítí být vyřazen ze společnosti. Zůstává doma, izolován od svého okolí a stále více se uzavírá do světa virtuální komunikace, v níž slova jako pravda a fakta představují jen tekutý pojem. Mimo pozornost jeho rodičů tak probíhá Romanova zásadní psychická přeměna do stavu, z něhož už nemusí být cesty zpět.

Délka: 26 minut

Režie: Braňo Holiček

Hrají: Antonín Mašek, Lucie Žáčková, Jan Hájek

Přehrát Stáhnout

Jak na internet

Osvětový projekt sdružení CZ.NIC formou zábavných, dvouminutových videí, moderovaných Romanem Zachem, přibližuje divákům širokou problematiku Internetu.

#Martyisdead

Patnáctiletý Marty měl celý život před sebou. Teď je ale mrtvý. Zbyla po něm jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí. Truchlící otec skládá dohromady střípky Martyho online života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. Osmidílný thriller #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Knihy

Edice CZ.NIC je jednou z osvětových aktivit správce české národní domény. Ediční program je zaměřen na vydávání odborných, ale i populárně naučných publikací spojených s Internetem a jeho technologiemi. Kromě tištěných verzí vychází v této edici současně i elektronická podoba knih.

Kniha "ON-LINE ZOO"

Kniha ON-LINE ZOO seznamuje nejmenší čtenáře se základy bezpečného chování na Internetu. S touto publikací nahlédnete do neobyčejné zoologické zahrady, kde všechna zvířátka používají Internet. Možná rizika související s používáním Internetu kniha vysvětluje právě na jejich příkladu. Kniha vznikla překladem z německého originálu Der Online-Zoo vydaného v rámci projektu Safer Internet.

Přehrát Stáhnout

Metodika a pracovní listy ke knize ON-LINE ZOO

Metodika je určena především pedagogům na nižším stupni ZŠ. Každá kapitola koresponduje s jednotlivými příběhy v knize, které se zabývají nomofobií, kyberšikanou, kybergroomingem, on-line nákupy a sextingem. Veškeré pojmy jsou zde podrobně vysvětleny a váží se k nim doporučené skupinové aktivity a pracovní listy. Aktivity poslouží žákům k zamyšlení a k lepšímu zažití problému. Pracovní listy zase pomohou těm nejmenším, aby se na chvíli odreagovali u jiné aktivity, jako je vymalování obrázku, stříhání či hledání rozdílů.

Metodika Pracovní listy

Kniha ”Jak na Internet“, Jiří Vaněk a kol.

Od roku 2012 sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, připravuje osvětový seriál Jak na Internet. Více jak 100 krátkých dvouminutových videí přináší rady a tipy, jak obstát a bezpečně přežít ve svetě Internetu a technologií s ním spojených. Oslovuje méně zkušené, především starší, diváky. V roce 2015 jsme se rozhodli vdechnout seriálu druhý rozměr, jistou mladistvou vlnu či snad druhou mízu... Vybraná témata jsme převedli do komiksové podoby, abychom oslovili i mladší uživatele Internetu.

Stáhnout